Az Európai Unió más tagállamának Magyarországon élő állampolgára dönthet arról, hogy az Európai Parlament tagjainak választásán szavazati jogát Magyarországon kívánja gyakorolni, és az Európai Parlament magyar tagjainak megválasztásában vesz részt.
A névjegyzékbe való felvételhez kérelmet kell benyújtani.
A kérelem elektronikus és postai úton is benyújtható.
1. Elektronikus úton
A kérelem elektronikus úton - elektronikus azonosítással vagy azonosítás nélkül - az alábbi linken nyújtható be: https://kerelem.valasztas.hu/vareg/MagyarCimKerelemInditasa.xhtml
2. Postai úton
A nyomtatvány postán történő benyújtásához a nyomtatvány (pdf formátumban) innen tölthető le
Figyelem! Az Európai Parlament tagjainak választásán az Európai Unió tagállamainak választópolgára csak egy országban adhatja le szavazatát. A Nemzeti Választási Iroda az Európai Unió más tagállama állampolgárának a magyar névjegyzékbe történt felvételéről tájékoztatni köteles a választópolgár állampolgársága szerinti tagállamot, amely tagállam a választópolgárt törli az ottani névjegyzékből.
Figyelem! A kérelme alapján a magyar névjegyzéken fog szerepelni – és ezért az állampolgársága szerinti tagállamban nem szavazhat – az Európai Parlament tagjainak soron következő választásain (kivéve ha időközben kéri törlését a magyarországi névjegyzékből vagy megszünteti a magyarországi lakcímét vagy elveszíti választójogát) továbbra is a magyar névjegyzéken fog szerepelni.
A kérelem elektronikusan (online) – elektronikus azonosítással (ügyfélkapun keresztül), vagy azonosítás nélkül (ügyfélkapu nélkül, a Nemzeti Választási Iroda honlapján keresztül) –, továbbá személyesen és levélben is benyújtható a helyi választási irodánál.
Figyelem! A kérelemben feltüntetett személyes adatoknak (név, születési név, születési hely, személyi azonosító) meg kell egyezniük a kérelmező lakcímkártyáján feltüntetett adatokkal, és magyarországi lakcímének érvényesnek kell lennie, ellenkező esetben a helyi választási iroda a kérelmet elutasítja.
A kérelmező lakcíme érvényes, ha a személyiadat- és lakcímnyilvántartás adatai szerint lakcíme nincs érvénytelenítve vagy fiktív lakcímként nyilvántartva.
A kérelem benyújtása során lehetőség van megadni egy olyan értesítési címet, ahova a helyi választási iroda megküldi a kérelem elfogadásáról szóló értesítést vagy annak elutasításáról szóló határozatot.
-
A kérelem bármikor, a választásoktól függetlenül benyújtható, de ahhoz, hogy a soron következő választáson figyelembe lehessen venni, a következő határidőkre kell figyelemmel lenni:
az Európai Unió más tagállama polgárainak névjegyzékből való törlése iránti kérelem esetén a szavazás napját megelőző 10. nap 16:00 óra.
A kérelmen kívül nincs szükség egyéb dokumentum benyújtására.
A kérelem benyújtása fizetési kötelezettséggel nem jár.
A lakcím szerinti helyi választási iroda.
A helyi választási irodák elérhetőségi adatai, amennyiben a kérelem nyomtatvány benyújtása postai úton történik:
https://www.valasztas.hu/elerhetosegek
A helyi választási iroda az Európai Unió más tagállama polgárainak névjegyzékbe vételével/névjegyzékből való törlésével kapcsolatos kérelmet elbíráló döntése ellen fellebbezés nyújtható be, legkésőbb a döntésről szóló értesítés kézhezvételét, illetve elektronikus úton vagy telefaxon közölt értesítés esetén az értesítés megküldését követő tizenötödik napon, a megtámadott határozatot hozó helyi választási iroda vezetőjénél.
A helyi választási iroda vezetője a fellebbezésről legkésőbb a beérkezést követő napon dönt.
Ha a helyi választási iroda vezetője a fellebbezésének helyt ad, a névjegyzéket módosítja, és felveszi a kérelmezőt a magyar névjegyzékbe az Európai Parlament tagjainak választásán.
Ha a helyi választási iroda vezetője a kérelmezőfellebbezésének nem ad helyt, a fellebbezést legkésőbb az elbírálására rendelkezésre álló határidő utolsó napján felterjeszti a törvényszékhez. A bíróság a fellebbezésről legkésőbb a beérkezését követő három napon belül, de legkésőbb a szavazást megelőző napon dönt.
A bírósági eljárásban az ügyvédi képviselet nem kötelező.
Ha a bíróság a fellebbezést alaposnak tartja, elrendeli a névjegyzékbe vételt, ellenkező esetben a fellebbezést elutasítja.
A szavazás feltétele, hogy a kérelmező:
A Magyarországon élő magyar állampolgár automatikusan felvételre kerül az európai parlamenti választás névjegyzékére, ezért ilyen kérelem nem nyújtható be.
2013. évi XXXVI. törvény a választási eljárásról
2003. évi CXIII. törvény az Európai Parlament tagjainak választásáról
Hasznosnak találta az információt? Kérjük, hogy mondja el itt.
NVI