Települési támogatás: A jövedelem kiegészítésére, pótlására szolgáló olyan pénzbeli vagy természetbeli szociális ellátás, melyet rászorultság esetén az önkormányzattól lehet kérni.
Ennek keretében nyújtható támogatás például a lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez, a 18. életévét betöltött tartósan beteg hozzátartozójának az ápolását, gondozását végző személy részére, a gyógyszerkiadások viseléséhez, és a lakhatási kiadásokhoz kapcsolódó hátralékot felhalmozó személyek részére.
Magyarországon élő
Rendkívüli települési támogatásban elsősorban azokat a személyeket indokolt részesíteni, akik önmaguk, illetve családjuk létfenntartásáról más módon nem tudnak gondoskodni vagy alkalmanként jelentkező többletkiadások vagy a gyermek hátrányos helyzete miatt anyagi segítségre szorulnak.
Települési támogatás: a rászorulónak kérelmet kell előterjesztenie az önkormányzat rendeletében meghatározott önkormányzati szervnél.
Rendkívüli települési támogatás: kérelemre és hivatalból is megállapítható. Hivatalból különösen nevelési-oktatási intézmény, gyámhatóság vagy más családvédelemmel foglalkozó intézmény, illetve természetes személy vagy a gyermekek érdekeinek védelmét ellátó társadalmi szervezet kezdeményezésére állapítható meg.
1. Változás-bejelentési kötelezettség:
Az ellátásban részesülő a jogosultság feltételeit érintő lényeges tények, körülmények megváltozásáról 15 napon belül köteles értesíteni az önkormányzatot.
Ha a bejelentési kötelezettségét határidőben nem teljesíti, az ellátás igénybevételét a bejelentésre nyitva álló határidő első napjától kezdődően rosszhiszeműnek kell tekinteni.
2. Megtérítési kötelezettség:
Ha a kérelmező a törvényi feltételek hiányában vagy a törvény megsértésével jutott az ellátáshoz, akkor azt meg kell szüntetni, és az ellátást jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybevevőt kötelezni kell a pénzbeli ellátás visszafizetésére, természetben nyújtott ellátás esetén a dolog visszaszolgáltatására vagy a szolgáltatásnak megfelelő pénzegyenérték megfizetésére.
A megtérítést az elrendelése napján érvényes jegybanki alapkamattal megemelt összegben kell visszafizetni! Kamat csak a szociális ellátás jogosulatlan és rosszhiszemű igénybevétele és az erről való tudomásszerzés közötti időtartamra számítható fel.
A jogosulatlanul igénybe vett ellátás megtérítését az igénybevételről való tudomásszerzésétől számított három hónapon belül rendelhetik el. Nem lehet a megtérítést elrendelni, ha az igénybevételtől, illetőleg folyamatos ellátás esetén az ellátás megszűnésétől egy év már eltelt.
A fenti élethelyzetben méltányossági alapon csökkentés, elengedés vagy részletfizetés lehetséges.
8 nap, amennyiben hiánytalanul nyújtotta be az ügyfél a kérelmet és az önkormányzat által kért csatolandó dokumentumokat, illetve a tényállás tisztázott, minden egyéb esetben 60 nap.
Az ellátásban részesülő a jogosultság feltételeit érintő lényeges tények, körülmények megváltozásáról 15 napon belül köteles értesíteni az önkormányzatot.
A települési önkormányzat képviselő-testülete határozza meg rendeletben, hogy a hatáskörébe tartozó pénzbeli és természetbeni ellátásoknál milyen nyilatkozatok, igazolások szükségesek, miként kell ezeket benyújtani.
Az eljárás illetékmentes.
Az az önkormányzat(i szerv) bírálja el a kérelmet, amelynek illetékességi területén a kérelmező lakóhelye van, vagy ha a kérelmező életvitelszerűen a bejelentett tartózkodási helyén lakik, akkor ahol a tartózkodási helye van.
A hajléktalan személyek ügyében az az önkormányzat(i szerv) illetékes, amelynek illetékességi területét a hajléktalan személy az ellátás igénybevételekor nyilatkozatában tartózkodási helyeként megjelölte.
Ha a fővárosi önkormányzat és a kerületi önkormányzat nem állapodik meg ettől eltérően, a fővárosban a hajléktalanok számára nyújtott rendkívüli települési támogatás megállapítása a fővárosi önkormányzat feladata.
Az önkormányzat döntése ellen közigazgatási per kezdeményezhető. A helyi önkormányzat törvényességi felügyeletét a fővárosi és megyei kormányhivatal látja el.
A helyi önkormányzatok az a szociális törvényben szabályozott ellátások mellett saját költségvetésük terhére egyéb ellátásokat is megállapíthatnak.
A települési önkormányzat, tekintet nélkül hatáskörére és illetékességére, köteles az arra rászorulónak rendkívüli települési támogatást, étkezést, illetve szállást biztosítani, ha ennek hiánya a rászorulónak az életét, testi épségét veszélyezteti.
Mekkora a támogatás összege?
A települési önkormányzat rendeletében a havi rendszerességgel nyújtott települési támogatás havi összegét úgy kell szabályozni, hogy az nem haladhatja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét (28 500 Ft/hó).
Kivétel: a lakhatási kiadásokhoz kapcsolódó hátralékot felhalmozó személyek részére nyújtott települési támogatás.
Amennyiben az illetékes önkormányzat tett közzé formanyomtatványt, ez használandó.
1993. évi III. törvény a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról
az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény
a települési önkormányzat képviselő-testületének rendelete (ez szabályozza a hatáskörébe tartozó pénzbeli ellátások megállapításának, kifizetésének, folyósításának, valamint ellenőrzésének szabályait)
2011. évi CLXXXIX. törvény Magyarország helyi önkormányzatairól
NISZ ZRT.