Az ügyintézéshez személyes megjelenés szükséges
A munkaviszony megszűnése nem azonos a munkaviszony megszüntetésével. A munkaviszony megszűnése automatikus, a törvény erejénél fogva következik be az ott meghatározott esetekben, ezzel szemben a munkaviszony megszüntetése mindig valamelyik, vagy mindkét fél elhatározásából fakad, valamelyikük egyoldalú jognyilatkozata vagy kettejük megállapodása eredményezi.
Munkáltató és munkavállaló
A munkavállaló munkaviszonya megszűnésekor munkakörét az előírt rendben köteles átadni és a munkáltatóval elszámolni. A munkakörátadás és az elszámolás feltételeit a munkáltató köteles biztosítani.
Ha a munkaviszonyt jogellenesen szüntetik meg, a munkáltató köteles megtéríteni az ezzel összefüggésben okozott kárt. A jogellenes munkaviszony-megszüntetés szabályait kell megfelelően alkalmazni, ha a munkavállaló munkakörét nem az előírt rendben adja át.
Ha a munkáltató személyében változás következik be, és a gazdasági egységet átvevő munkáltató nem a Munka Törvénykönyve (a továbbiakban Mt.) hatálya alá tartozik, akkor az átadó legkésőbb a munkaviszony megszűnését megelőzően 15 nappal köteles az érintett munkavállalót írásban tájékoztatni a megszűnés időpontjáról vagy tervezett időpontjáról és a megszűnés indokáról.
A munkavállaló és a munkáltató a munkaviszonyból vagy a törvényből származó igényét első fokon az illetékes törvényszékek, másodfokon az ítélőtáblák előtt érvényesítheti. A felülvizsgálati eljárásban a Kúria jár el. A munkajogi igény 3 év alatt évül el.
A munkaviszony megszűnésének esetei:
Milyen juttatás jár a munkaviszony megszűnésekor?
A munkavállalót a munkáltató felmondása esetén meghatározott munkavégzés alóli felmentés idejére járó távolléti díjnak megfelelő összeg illeti meg, ha a munkaviszony azért szűnik meg, mert:
kivéve, ha a felmentés tartamára a munkavállaló munkabérre nem lenne jogosult, vagy jogszabály másképp rendelkezik.
Jár-e végkielégítés a munkaviszony megszűnésekor?
A következő esetekben igen: a munkaviszony azért szűnik meg, mert
feltéve, hogy a munkaviszony a munkáltató jogutód nélküli megszűnésének időpontjában a törvényben meghatározott tartamban fennáll.
A végkielégítés mértéke
távolléti díj összege.
Nem jár végkielégítés a munkavállalónak, ha a munkáltató jogutód nélküli megszűnésének időpontjában nyugdíjasnak minősül.
A munkaviszony megszűnésekor a munkavállaló munkabérét az általános munkarend, a napi munkaidő és a teljesített munkaidő alapulvételével el kell számolni.
2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvér
NISZ ZRT.