Állatorvosi tevékenységet szolgáltatásként állat-egészségügyi szolgáltató nyújthat.
Az a személy, aki állatorvosi tevékenységet szeretne folytatni, és a jogszabályban meghatározott engedélyeket megszerzi, továbbá a bejelentéseket megteszi.
Az állat-egészségügyi szolgáltató működéséhez a Magyar Állatorvosi Kamara által kiadott praxisengedély szükséges.
Nem kell praxisengedély az alábbi esetekben:
Állat-egészségügyi szolgáltatónál állatorvosi tevékenységet, illetve az abban való közreműködést az az állatorvos végezhet, aki
Állat-egészségügyi szolgáltatónál állatorvosi tevékenység, illetve az abban történő közreműködés – a rendelkezésre álló lehetőségek között – az alábbi jogviszonyok keretében végezhető:
Az az állatorvos, aki megfelel a Kamara által támasztott követelményeknek, jogosult bármely állat-egészségügyi szolgáltatónál szabadfoglalkozású állatorvosként megbízási szerződés, illetve alkalmazott állatorvosként munkaszerződés alapján a szakmai kompetenciájába tartozó állatorvosi tevékenység ellátására.
A szabadfoglalkozású jogviszony vagy munkaviszony keretében működő állatorvos e tevékenységét praxisengedély nélkül végezheti.
A szabadfoglalkozású jogviszony vagy munkaviszony keretében működő állatorvos az állatorvosi tevékenységet az őt megbízó állat-egészségügyi szolgáltató nevében végzi.
Az állat-egészségügyi szolgáltató a kamarai tagdíj és a szakmai felelősségbiztosítás díjának megfizetését a szabadfoglalkozású vagy munkaviszonyban foglalkoztatott állatorvostól átvállalhatja.
Állatorvosi szolgáltatói tevékenységét önálló tevékenység formájában végző magánszemély a személyi jövedelemadóról törvény szerint egyéni vállalkozónak minősül.
Az állatorvosi tevékenységet végző állatorvos köteles a Kamara által megállapított időközönként szakmai továbbképzésen részt venni.
A Magyar Állatorvosi Kamara tagja lehet az, aki
Azt az állatorvost, aki fentiekben meghatározott feltételeknek megfelel, az állatorvosi névjegyzékbe kérelmére fel kell venni.
Ha a kérelmező kamarai tagfelvétel iránti kérelmében úgy nyilatkozik, hogy állat-egészségügyi szolgáltató tevékenységet önálló tevékenység formájában kívánja folytatni, a kamarai tagfelvétel iránti eljárás keretében a praxisengedély feltételeinek meglétét is vizsgálni kell. A kérelmező állatorvosi névjegyzékbe való felvétele esetén egyidejűleg a praxisengedélyt is ki kell adni részére, amennyiben ennek feltételei fennállnak.
Ha a kérelmezőt a Kamara a tagjai közé felveszi, bejegyzi az állatorvosi névjegyzékbe és kiadja számára a tagsági igazolványt és a kamarai bélyegzőt.
Praxisengedélyt kérelemre annak az állategészségügyi szolgáltatónak kell kiadni, amely rendelkezik:
Ha a kérelmező a kérelem benyújtását megelőző 3 éven belül Magyarország területén kívül dolgozott állatorvosként, a kérelme benyújtásakor köteles csatolni az illetékes külföldi, a Kamarának megfelelő állatorvosi szervezet jó szakmai előmenetel igazolását, amely kiterjed a kapott esetleges etikai büntetésekre is.
Az engedély kiadásáról részletes tájékoztatót ide kattintva tekintheti meg.
Az élelmiszerlánc-felügyeleti szerv bírságot szab ki azzal szemben, aki a törvényben meghatározott feltételek be nem tartásával végez állatorvosi tevékenységet.
A bírság legalacsonyabb összege 100 ezer forint, legmagasabb összege 10 millió forint. A bírság mértékét az eset összes körülményére – így különösen az érintettek érdekei sérelmének körére, súlyára, a jogsértő állapot időtartamára és a jogsértő magatartás ismételt tanúsítására, a jogsértéssel elért előnyre – tekintettel kell meghatározni.
A tagfelvételkor 17 ezer forint regisztrációs díjat kell fizetni, amiről a megyei szervezet állít ki számlát az új tagnak, és azt oda kell befizetni.
Tagdíjak:
Az állatorvos a Kamara azon területi szervezeténél kérheti tagfelvételét, amelynek illetékességi területén állat-egészségügyi szolgáltató tevékenységet kíván folytatni.
Az az állatorvos, aki több területi szervezet illetékességi területén kíván folytatni állat-egészségügyi szolgáltató tevékenységet, a székhelye szerint illetékes területi szervezet vezetőségénél kérheti tagfelvételét.
A praxisengedély kiadása iránti kérelmet elutasító döntést határozatba kell foglalni, és a kérelmező részére meg kell küldeni. A kérelmező az elutasító határozat ellen az elnökséghez fellebbezhet.
Magyar Állatorvosi Kamara törvényességi felügyeletét a Agrárminisztérium látja el.
Mi minősül állatorvosi tevékenységnek?
Mit tartalmaz az állatorvosi névjegyzék?
Az állatorvos
Az állatorvosi névjegyzékben a Kamara az állat-egészségügyi szolgáltató tevékenységet végző tagjainak az adatai a tagsági jogviszony megszűnéséig nyilvánosak (kivéve etikai vétségeket), azokat a Kamara a honlapján naprakészen közzéteszi.
Ki nem lehet Kamarai tag?
Mire kötelezett a Kamarai tag?
Magyar Állatorvosi Kamara tagfelvételi adatlapja
Az alábbi e-papír kérelmek intézhetők elektronikusan (https://epapir.gov.hu/):
2016. évi CL. törvény az általános közigazgatási rendtartásról
2012. évi CXXVII. törvény a Magyar Állatorvosi Kamaráról, valamint az állatorvosi szolgáltatói tevékenység végzéséről
2009. évi LXXVI. törvény a szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános szabályairól
2001. évi C. törvény a külföldi bizonyítványok és oklevelek elismeréséről
41/1997. (V. 28.) FM rendelet az Állategészségügyi Szabályzat kiadásáról
NISZ ZRT.