A hozzátartozók közötti erőszak megelőzéséhez kapcsolódó feladatot ellátó intézmények és személyek jelzésére a települési önkormányzat jegyzője családvédelmi koordinációért felelős szervként a hozzátartozók közötti erőszak megelőzéséhez kapcsolódó feladatokat lát el.
A hozzátartozók közötti erőszak miatt alkalmazható távoltartásról szóló 2009. évi LXXII. törvényben (továbbiakban: Hketv.) meghatározott, a megelőzéshez kapcsolódó feladatot ellátó intézmények és személyek kötelesek jelezni.
A Hketv.-ben meghatározott intézményeken túl más is tehet jelzést, ha hozzátartozók közötti erőszak veszélyét észleli.
A bántalmazott jelzés hiányában is kérheti személyes meghallgatását.
Pécs Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala Kulturális és Népjóléti Főosztály területileg illetékes szociális központjainál (a továbbiakban: szociális központok) a bántalmazott kérheti személyes meghallgatását, illetve a szociális központoknál lehet jelzéssel élni.
Az eljárásra az a szociális központ illetékes, amelynek területén a bántalmazott lakcíme van.
A bántalmazott lakcíme az a bejelentett lakóhely vagy tartózkodási hely, ahol életvitelszerűen lakik.
A családvédelmi koordinációért felelős szervre irányadó ügyintézési határidő:
A bántalmazóra és a bántalmazottra irányadó határidő:
Az eljárás illetékmentes.
Pécs Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala Kulturális és Népjóléti Főosztály
Az eljárásra az a szociális központ illetékes, amelynek területén a bántalmazott lakcíme van.
A bántalmazott lakcíme az a bejelentett lakóhely vagy tartózkodási hely, ahol életvitelszerűen lakik.
A családvédelmi koordinációs feladatok nem minősülnek hatósági ügynek, így az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény rendelkezései arra nem alkalmazhatóak.
Hozzátartozók közötti erőszaknak minősül a bántalmazó által a bántalmazott sérelmére megvalósított, a méltóságot, az életet, a szexuális önrendelkezéshez való jogot, továbbá a testi és lelki egészséget súlyosan és közvetlenül veszélyeztető tevékenység, a bántalmazó által a bántalmazott sérelmére megvalósított, a méltóságot, az életet, továbbá a testi és lelki egészséget súlyosan és közvetlenül veszélyeztető mulasztás (a továbbiakban együtt: hozzátartozók közötti erőszak).
Bántalmazott az a hozzátartozó, akinek a sérelmére a hozzátartozók közötti erőszakot megvalósítják.
Bántalmazó az a cselekvőképes hozzátartozó, aki a hozzátartozók közötti erőszakot megvalósítja, vagy akire tekintettel a hozzátartozók közötti erőszakot más megvalósítja, feltéve, hogy ezzel a bántalmazó egyetért.
Hketv. alkalmazásában:
Az alábbi intézmények és személyek kötelesek jelezni a családvédelmi koordinációért felelős szervnek, ha hozzátartozók közötti erőszak veszélyét észlelik:
A családvédelmi koordinációért felelős szerv tájékoztatást ad a bántalmazottnak:
A bántalmazott kérelmére a családvédelmi koordinációért felelős szerv gondoskodik arról, hogy a bántalmazott jogi, egészségügyi, pszichológiai és mentálhigiénés segítséget kapjon.
A jegyző tájékoztatást ad a bántalmazónak:
Mindkét felet tájékoztatja továbbá az igénybe vehető terápiás kezelésekről és más segítségnyújtási, konfliktuskezelő lehetőségekről.
A családvédelmi koordinációért felelős szerv a bántalmazottat kérelmére személyesen meghallgatja. Ebben az esetben a bántalmazó meghallgatására is sor kerül azzal, hogy a bántalmazott kérelmére a bántalmazót és a bántalmazottat külön-külön kell meghallgatni. A bántalmazott kérelmére arról is megfelelően gondoskodni kell, hogy a bántalmazó a személyes meghallgatást közvetlenül megelőző és azt közvetlenül követő időben se léphessen kapcsolatba bántalmazottal.
A jegyző a hozzátartozók közötti erőszak, vagy annak veszélye miatt tett jelzés fogadását követően - figyelemmel a hozzátartozók közötti erőszak kiemelkedő súlyára - a bántalmazottat és a bántalmazót személyes meghallgatás érdekében történő megjelenésre hívhatja fel. A bántalmazó és a bántalmazott köteles a családvédelmi koordinációért felelős szerv felhívásában megjelölt helyen és időpontban megjelenni.
A bántalmazott védelmére a fentiekben leírt szabályok az irányadóak a személyes meghallgatásra történő megjelenésre való felhívás esetén.
A jegyző a személyes meghallgatáson elhangzottakat jegyzőkönyvbe foglalja és - a bántalmazott akaratának figyelembevételével – megteszi a szükséges intézkedéseket a hozzátartozók közötti erőszak megelőzése vagy megszakítása érdekében. Az eljárásáról és a feltárt tényekről haladéktalanul tájékoztatja a rendőrséget.
Ha a családvédelmi koordinációért felelős szerv a beérkezett jelzésben észleli, hogy a hozzátartozók közötti erőszakkal gyermek is érintett, úgy azt jelzi a gyermekvédelmi és gyámügyi feladatkörében eljáró járási hivatalnak a gyermek veszélyeztetettségének vizsgálata, illetve az esetlegesen szükséges gyermekvédelmi gondoskodás körébe tartozó intézkedés megtétele érdekében.
Pécs Település